Up
 
 

Oddziały Terenowe URE o pomocy odbiorcom wrażliwym, liberalizacji rynku energii i sekretach oszczędzania

Czy rzeczywiście procedura zmiany sprzedawcy energii jest skomplikowana i jak dokładnie wygląda? Jak oszczędzać energię i jaka jest różnica pomiędzy sprzętami klasy „A” i „A+”? Na takie między innymi pytania odpowiedzi można poznać podczas licznych szkoleń organizowanych przez oddziały terenowe URE.

Od 9 do 12 lutego 2009r. w siedzibie Południowo-Wschodniego Oddziału Terenowego URE w Krakowie odbywały się warsztaty dla przedstawicieli Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu województwa małopolskiego i podkarpackiego. Głównym motywem spotkań była tematyka pomocy tzw. odbiorcom wrażliwym społecznie. Zwracano uwagę na obowiązujące przepisy dotyczące tej grupy omawiając formy oraz modele pomocy takim odbiorcom przy aktywnej współpracy ośrodków pomocy społecznej z przedsiębiorstwami energetycznymi. Kwestie te spotkały się z dużym zainteresowaniem i wywołały dyskusje na temat wypracowania modelu pomocy odbiorcom słabym ekonomicznie tak, aby spełnić obowiązki nałożone na kraje członkowskie UE dyrektywami unijnymi. Przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej zwracali uwagę na pojawiające się – choć nie często – problemy we współpracy z przedsiębiorstwami energetycznymi.

Podczas spotkań poruszano także zagadnienia efektywności energetycznej oraz wybrane kwestie związane z liberalizacją rynku energii elektrycznej i gazu ze szczególnym uwzględnieniem procedury zmiany sprzedawcy energii.

W projekcie edukacyjno – informacyjnym o innym charakterze bierze udział Południowy Oddział Terenowy URE w Katowicach. W ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaworznie w styczniu 2009r. pracownicy oddziału w ramach projektu pt.: „Odbiorca na rynku energii – co chciałby wiedzieć, a o co boi się zapytać” przeprowadzili warsztaty pod nazwą „Sekrety oszczędzania”. Podobnie jak wcześniejsze, grudniowe, warsztaty pt.: „Efektywność energetyczna – co to takiego?” i to spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży oraz społeczności lokalnej. Obok uczniów szkół ponadgimnazjalnych szczególnie aktywnie brały w nich udział osoby starsze uczęszczające na zajęcia organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Podczas warsztatów podkreślano, że sekret oszczędzania tkwi w podejściu do tego zagadnienia, a kluczem do sukcesu w dziedzinie oszczędności energii jest właściwe rozpoznanie tych obszarów, co do których podjęte działania oszczędnościowe przyniosą wymierne rezultaty przy jednoczesnym zachowaniu komfortu egzystencji. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., że sprzęt klasy A+ musi zużywać mniej niż trzy czwarte energii pochłanianej przez podobne urządzenia klasy energetycznej „A”, a zużycie energii przez urządzenia w funkcji czuwania jest tak ogromne, że odpowiada za około 10% zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i biurach państw Unii Europejskiej.

Kolejne warsztaty z udziałem katowickiego oddziału URE odbędą się 26 lutego 2009 r. Tym razem spotkanie zatytułowane „Bądź świadom, za co płacisz” dotyczyć będzie trudnej problematyki rozliczeń za dostarczony gaz i energię.

A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji: 19.02.2009
Tagi: