Up
 
 

Polityka energetyczna UE na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Prezes URE wziął udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w dyskusji nad strategicznymi celami polityki energetycznej Unii Europejskiej.

  • Źródło: <b>WNP.PL</b>
    Źródło: WNP.PL
  • Źródło: <b>WNP.PL</b>
    Źródło: WNP.PL
  • Źródło: <b>WNP.PL</b>
    Źródło: WNP.PL

Dyskutowano m.in. kwestie związane z pakietem klimatycznym, bezpieczeństwem energetycznym i liberalizacją rynku energetycznego UE. Uczestnikami panelu byli również Pani Joanna Strzelec-Łobodzińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Janusz Steinhoff, Wicepremier i Minister Gospodarki w latach 1997-2001 oraz przedstawiciele polskich i zagranicznych firm energetycznych.

Dr Mariusz Swora odniósł się w swoim wystąpieniu do europejskiego pakietuliberalizującego rynek energii. W przyszłości wydzielenie właścicielskie, gwarantujące prawdziwy rozwój konkurencji na rynkach energetycznych, powinno sięgnąć również sieci dystrybucyjnych, a proponowane obecnie rozwiązania wydzielenia niezależnego operatora przesyłowego (ITO) i niezależnego operatora systemu (ISO) oceniam jako rozwiązania przejściowe - stwierdził Prezes URE.

Inteligentny system opomiarowania sieci

Prezes URE poruszył także kwestię wprowadzenia inteligentnego systemu opomiarowania sieci, jako projektu mającego na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Tego typu projekt, aktywnie promowany przez Prezesa URE może przynieść znaczące korzyści wszystkim uczestnikom rynku, w tym przede wszystkim konsumentom. Ten projekt należy postrzegać w kontekście budowania w Polsce inteligentnej gospodarki, w której nowoczesne technologie są szeroko wykorzystywane do racjonalnego gospodarowania zasobami surowcowymi i energii - stwierdził.

Wspólny rynek energii i gazu

Ponadto Prezes URE odniósł się także do problemu budowy wspólnego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego, podkreślając, że droga do wspólnego rynku wiedzie przez rynki regionalne. Polska powinna się angażować w tworzenie rynków z państwami regionu, które mają podobne doświadczenia i podobne interesy - stwierdził dr Mariusz Swora. Obok obecnie prowadzonych inicjatyw regionalnych warto rozważyć także inne z udziałem takich państw regionu jak np. Ukraina - dodał.

Obecnie Polska uczestniczy w kilku inicjatywach regionalnych obejmujących budowę rynku gazu i energii elektrycznej, w tym: projekcie gazociągu SKANLED (będzie dostarczał gaz z Norwegii do Szwecji, Danii i Polski), budowie terminalu odbierającego gaz skroplony w Świnoujściu oraz budowie mostu energetycznego Polska-Litwa i elektrowni atomowej w Ignalinie (ma dostarczać energię elektryczną do Polski, Estonii, Łotwy i na Litwę).
Poza procesami inwestycyjnymi, innym ważnym obszarem działań Polski na rzecz budowy wspólnego rynku energii elektrycznej i gazu jest aktywne uczestnictwo w pracach Komisji Europejskiej. Działania te prowadzą także przedstawiciele URE, biorąc czynny udział w pracach grup roboczych zajmujących się regionalnym rynkiem gazu i energii. W Budapeszcie trwa właśnie spotkanie Regionalnej Inicjatywy Gazowej Regionu Południowo - Południowo-Wschodniego z udziałem URE. Inicjatywę tę powołali Regulatorzy z regionu Europy Południowej oraz Wschodniej – członkowie Grupy Regulatorów Energii Elektrycznej i Gazu (ERGEG). Jej zadaniem jest pomoc w realizacji strategicznego celu, jakim jest stworzenie jednolitego i w pełni konkurencyjnego, wspólnotowego rynku gazu ziemnego.

Odbywający się w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowej, w trakcie którego eksperci z wielu krajów, politycy, przedstawiciele administracji rządowych, świata nauki i środowisk przedsiębiorców dyskutują o kształcie europejskiej gospodarki. Kongres trwa trzy dni od 15 do 17 kwietnia, a uczestnicy debatują w 20 panelach tematycznych. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego Kongresu jest Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego i Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001.
Organizatorem Kongresu jest Grupa PTWP: Redakcja Miesięcznika Gospodarczego „Nowy Przemysł” i portalu WNP.PL

Oficjalna strona Kongresu

Gościem katowickiego Kongresu będzie także Marek Woszczyk, Wiceprezes URE, który 17 kwietnia weźmie udział w debacie nad szansami utworzenia wspólnego europejskiego rynku energii i działaniami niezbędnymi do podjęcia w celu liberalizacji rynku energii w poszczególnych krajach UE.

A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji: 16.04.2009
Tagi: