Up
 
 

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną na rozbudowę magazynów gazowych

23 czerwca Komisja Europejska wyraziła Polsce zgodę na przyznanie pomocy państwa w wysokości 390 mln EUR na budowę i zwiększenie pojemności podziemnych magazynów gazu.

Zamiar przyznania pomocy państwa na wykonanie czterech projektów służących zwiększeniu pojemności podziemnych magazynów gazu Polska zgłosiła Komisji Europejskiej w listopadzie 2009 roku. Dofinansowane mają zostać trzy projekty zwiększenia pojemności podziemnych magazynów gazowych (w Strachocinie na Podkarpaciu, Wierzchowicach na Śląsku oraz w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem), a także jeden projekt budowy nowego magazynu gazu w Kosakowie na wybrzeżu Bałtyku. Realizatorem wszystkich inwestycji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Inwestycje mają zostać zakończone do 2015 roku. Realizacja projektów zwiększy pojemność polskich magazynów gazu z 1 mld m³ do 2,6 mld m³.

***

Zgodnie z polskim Programem Operacyjnym „Infrastruktura i środowisko” na lata 2007 - 2013, wszystkie cztery projekty kwalifikują się do finansowania ze środków UE. Budowa nowych i rozbudowa już istniejących magazynów stanowi element polskiej i unijnej polityki, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu. Obecnie 21 państw Unii Europejskiej wykorzystuje magazynowanie gazu do zachowania bezpieczeństwa dostaw.

A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji: 23.06.2010
Tagi: