Up
 
 

Prezes URE na konferencji Zmieniamy Polski Przemysł

Marek Woszczyk o kierunku zmian w polskim sektorze elektroenergetycznym

Prezes URE Marek Woszczyk wziął udział w debacie poświęconej nowemu kształtowi sektora i rynku energetycznego w Polsce. Paneliści dyskutowali m.in. o tym, jak na kształt rynku wpłyną strategiczne projekty inwestycyjne (energetyka jądrowa, połączenia międzysystemowe) oraz o skutkach zmian własnościowych dla inwestycji, konkurencji i odbiorców.

W dyskusji udział wzięli także m.in. Andrzej Czerwiński - Poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki; Dariusz Marzec - szef Zespołu Doradztwa Energetycznego w KPMG; Grzegorz Onichimowski - Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii; Joanna Schmid - Wiceprezes Zarządu Tauron Polska Energia SA oraz Tomasz Zadroga - Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Moderator sesji Wojciech Kuśpik, Prezes Zarządu PTWP SA - wydawcy Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl - pytał biorących udział w panelu ekspertów o to, jakim zmianom może podlegać sektor energii elektrycznej w najbliższych latach. Poseł Andrzej Czerwiński wyraził nadzieję, że do polskiego ustawodawstwa zostanie wdrożony III pakiet energetyczny. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki omówił także stan zaawansowania prac legislacyjnych nad ustawą o inteligentnych sieciach, podkreślając, że ustawa ta leży w interesie energetyki i rynku.

Prezes Woszczyk zwrócił uwagę na aspekt konkurencji w kontekście konsolidacji rynku. Konsolidacja może mieć wpływ na możliwość pozyskania kapitału na inwestycje. Rynek kapitałowy niewątpliwie woli duże podmioty. Jednak konsolidacja nie jest neutralna dla warunków konkurencji na rynku - stwierdził m.in. Prezes URE

Marek Woszczyk odniósł się do budowania europejskiego wspólnego rynku energii elektrycznej. - Dziś kwestia budowy jednolitego rynku energii elektrycznej jest ciągle otwarta. Komisja Europejska dąży do tego, aby zintegrowany wspólnotowy rynek energetyczny powstał do 2014 roku. Aby to osiągnąć konieczne jest wdrożenie III pakietu energetycznego. To niezwykle ważne zadanie jest ciągle przed nami.

Odnosząc się do wypowiedzi Marka Woszczyka Grzegorz Onichimowski, szef Towarowej Giełdy Energii dodał, że europejski rynek energii elektrycznej już istnieje, jednak na tym rynku nie ma jeszcze Polski.

***

W warszawskim Hotelu Sheraton, gdzie odbywało się Forum "Zmieniamy Polski Przemysł", spotkali się reprezentanci świata biznesu, a także przedstawiciele rządu i parlamentu oraz uznani eksperci, wśród których znalazł się Marek Woszczyk, Prezes URE. Paneliści zmierzyli się z najważniejszymi zagadnieniami z zakresu przeobrażeń gospodarczych. W dyskusjach nad tym, jakie zmiany zachodzą w polskim przemyśle, co sprzyja rozwojowi i stymuluje wzrost, ale także co przeszkadza i krępuje swobodę wolnorynkowych działań wzięło udział łącznie ponad 80 panelistów.

Forum "Zmieniamy Polski Przemysł" tworzy platformę wymiany myśli i poglądów między praktykami, teoretykami, politykami i osobami zaangażowanymi lub obserwującymi zmiany w przemyśle. Organizatorem Forum jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl.

A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji: 04.02.2011
Tagi: