Up
 
 

Edukacyjne URE w regionach: lider ekologii, energia odnawialna, liberalizacja rynku gazu

W Poznaniu, Międzyzdrojach i Gdyni - eksperci URE, prezentowali stanowisko regulatora na temat liberalizacji rynku gazu oraz energetyki odnawialnej

  • Podsumowanie projektów edukacyjnych Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Rafał Ruszczyński, ekspert URE - pierwszy z lewej
    Podsumowanie projektów edukacyjnych Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Rafał Ruszczyński, ekspert URE - pierwszy z lewej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki współpracuje z samorządami m.in. w zakresie projektów edukacyjnych i przekazania odbiorcom wiedzy, umożliwiającej świadome i aktywne uczestnictwo w rynku energii.
Jednym z przykładów wspólnych - regulatora i samorządów - działań na rzecz odbiorców energii jest współpraca z Komunalnym Związkiem Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. W czerwcu 2011 r. podsumowano kolejną edycję projektu.

Lider lokalnej ekologii w Gdyni

Od początku współpracy z pomorskimi samorządami, Prezesa URE reprezentują eksperci Północnego Oddziału Terenowego URE z siedzibą w Gdańsku. W ramach projektu „Lider lokalnej Ekologii” pracownicy Północnego Oddziału Terenowego z Gdańska tylko w lutym i marcu 2011 r. przeprowadzili 8 spotkań edukacyjnych, w których uczestniczyło, ponad 300 uczniów pomorskich placówek oświatowych.

Ponadto 14 czerwca 2011 r. w siedzibie Muzeum Miasta Gdyni, przedstawiciel URE uczestniczył w podsumowaniu działalności edukacyjnej, w zakresie ekologii i efektywności energetycznej, z udziałem prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin, zrzeszonych w Związku, przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz przedstawicieli spółek energetycznych z regionu Pomorza. W trakcie uroczystości wręczono nagrody laureatom konkursów ekologicznych realizowanych przez Związek w roku szkolnym 2010/2011 oraz podsumowano projekt edukacyjny - „Lider lokalnej Ekologii”, w realizacje którego aktywnie zaangażowany Oddział URE w Gdańsku. Tytuł „Lidera lokalnej Ekologii” przyznano 18 placówkom. W 2011 roku mija 20 lat od powstania Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki.” Związek tworzą samorządy - Gdyni, Rumi, Sopotu, Wejherowa, gminy Szemud i Kosakowa.

GAZTERM w Międzyzdrojach

Dyrektor Północnego OT URE. Mirosława Szatybełko - Połom prezentowała stanowisko Prezesa URE na temat rynku gazu podczas XIV Krajowej Konferencji GAZTERM. W tym roku głównym tematem konferencji były kierunki rozwoju przedsiębiorstw gazowniczych oraz ich współpraca z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki i samorządami terytorialnymi.

W swoim wystąpieniu pt. „Gazownictwo w ocenie Prezesa URE - wybrane zagadnienia” Szefowa Północnego OT w Gdańsku zaprezentowała zadania realizowane przez Regulatora, zgodnie z ustawą - Prawo energetyczne oraz polityką energetyczną państwa. Przypomniano, że Prezes URE reguluje działalność przedsiębiorstw energetycznych zmierzając do równoważenia interesów zarówno przedsiębiorstw, jak i odbiorców paliw i energii. W trakcie wystąpienia Dyrektor Północnego OT zwróciła uwagę na przedsięwzięcia podejmowane przez Regulatora zmierzające do liberalizacji rynku gazu, której branża gazownicza oczekuje z niecierpliwością. Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali zagadnienia gazownicze widziane z perspektywy OT URE.

GREENPOWER 2011 w Poznaniu

Eksperci URE z Poznania wzięli udział w II Forum Polskiej Grupy Agencji Energetycznych - poświęcone w tym roku tematyce energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Spotkanie odbyło się w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej GREENPOWER 2011. Pierwszego dnia Forum, Lidia Styperek oraz Monika Kruś z Zachodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki z siedzibą w Poznaniu przedstawiły problemy związane z „Przyłączaniem podmiotów do sieci elektroenergetycznej”. Wyjaśniono m.in. kiedy przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, kiedy zasadna jest odmowa przyłączenia. Celem wystąpienia ekspertów URE było przybliżenie uczestnikom Forum przepisów prawa, w szczególności ustawy - Prawo energetyczne - oraz przepisów wykonawczych, regulujących zasady przyłączania podmiotów ubiegających się o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. W wystąpieniu URE znalazły się również informacje na temat wielkości charakteryzujących odnawialne źródła energii w Polsce.

A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji: 22.06.2011
Tagi: