Up
 
 

URE z młodzieżą. Program „Bezpieczne praktyki i środowisko” 2011

To jeden z największych projektów edukacyjnych pod patronatem URE. Ósma edycja programu edukacyjnego „Bezpieczne praktyki i środowisko” odbywała się w maju i czerwcu w 10 miastach Polski.

  • Henryk Kossak, st. specjalista z Południowo-Zachodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki we Wrocławiu
    Henryk Kossak, st. specjalista z Południowo-Zachodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki we Wrocławiu

Efektywne wykorzystanie energii, troska o środowisko i zrównoważony rozwój, prawa odbiorcy energii i możliwość zmiany sprzedawcy, to tylko niektóre tematy prezentowane podczas wykładów i szkoleń ósmej edycji programu edukacyjnego „Bezpieczne praktyki i środowisko”.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Marek Woszczyk, objął Projekt Patronatem Honorowym.

Zaczęło się w Poznaniu

Tylko w województwie wielkopolskim w projekcie wzięło udział ponad 700 słuchaczy. Od 16 do 27 maja 2011 r. szkolenia dla uczniów i studentów szkół technicznych zorganizowano w Pile, Poznaniu, Koninie, Lesznie, Gnieźnie i Kaliszu. URE - reprezentowany przez Panią Renatę Ocieczek, Głównego Specjalistę w Zachodnim Oddziale Terenowym URE w Poznaniu - przygotował cykl referatów zatytułowanych Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii.

Jednym z celów Programu jest przygotowanie młodych ludzi do zawodu technika i inżyniera oraz ułatwienie zdobycia pracy lub stażu zawodowego.

Oprócz ekspertów URE w projekcie wzięli udział przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Powiatowych Urzędów Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Dozoru Technicznego i Stowarzyszeń Naukowo Technicznych FSNT NOT. Program „Bezpieczne praktyki i środowisko” przygotował Zespół do Spraw Młodzieży Naczelnej Organizacji Technicznej Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych. Trudno przecenić korzyść z uczestnictwa w projekcie zwłaszcza przed wakacjami. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują zaświadczenia, dzięki którym mogą rozpocząć staż lub praktykę zawodową. Dokumenty wydawane są w języku polskim i angielskim, co zwiększa szanse na pracę również za granicą. Po raz pierwszy projekt szkoleń wystartował w Poznaniu osiem lat temu i przez lata otrzymywał wsparcie ekspertów URE. Tegoroczna edycja programu przekroczyła granice Wielkopolski i szkolenia zorganizowano również w Łodzi, Szczecinie, Warszawie i ...

„Gwiazda Energii” we Wrocławiu

...w stolicy Dolnego Śląska, gdzie szkolenie dla młodzieży i studentów szkół technicznych poprowadzili przedstawiciele URE z Południowo-Zachodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki we Wrocławiu - Henryk Kossak i Radosław Prześlica. Eksperci Urzędu Regulacji Energetyki mówili o „Oszczędności Energii i Odnawialnych Źródeł Energii”.

Przedstawiciele URE omawiali pakiet energetyczno - klimatyczny Unii Europejskiej, założenia Polityki Energetycznej Polski do 2030 r., oraz międzynarodowe inicjatywy na rzecz efektywności energetycznej. Szybko wyjaśniło się, że Gwiazda Energii - Energy Star - to wspólna inicjatywa Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, promująca energooszczędne urządzenia biurowe, a Energia na plusie - Program „Energy+” powstał w celu promowania wysoko energooszczędnego sprzętu chłodniczego.

Eksperci URE zachęcali do zachowań efektywnych energetycznie, prezentując przykłady z życia gospodarstwa domowego wzięte. Nawet o 1/5 można zmniejszyć straty energii elektrycznej efektywnie zarządzając lodówką - 5 mm lodu to 20% zużytej energii więcej.

Ósmą edycję ogólnokrajowego programu „Bezpieczne praktyki i środowisko” oficjalnie zakończono 13 czerwca 2011 r., w siedzibie NOT w Poznaniu.

Pliki do pobrania
A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji: 18.07.2011
Tagi: