Up
 
 

Zmiana sprzedawcy prądu - nowe dane URE

Odbiorcy energii wiedzą coraz więcej o tym jak zmienić sprzedawcę i coraz częściej decydują się na zmianę, wybierając korzystniejszą ofertę

Zmiana sprzedawcy energii jest wygodna i bezpieczna dla odbiorcy. W czerwcu 2011 na wybór nowego sprzedawcy zdecydowało się kolejnych 134 odbiorców indywidualnych z tzw. grupy taryfowej „G” (gospodarstwa domowe). Jak wynika z monitoringu URE to o połowę więcej niż w maju. Odbiorcy energii wiedzą coraz więcej o tym jak dokonać zmiany sprzedawcy i coraz częściej korzystają z tego prawa.

Wybór jest prosty...

Każdy jest odbiorcą energii i jeżeli zna swoje prawa staje się równorzędnym partnerem na rynku energii. To Ty kupujesz energetyczny towar, i Ty decydujesz gdzie i jak wydasz swoje pieniądze.

Jeżeli nie jesteś zadowolony z warunków proponowanych przez swojego „pierwszego sprzedawcę” energii tzw. sprzedawcę z urzędu - masz wybór i możesz zawrzeć umowę z nowym sprzedawcą.

Znajdź sprzedawcę, wciśnij ENTER

Na terenie działania Twojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego działają sprzedawcy energii - porównaj ich oferty. Listę sprzedawców działających w Twoim regionie publikujemy na stronach internetowych. Poszukaj interaktywnej mapy Polski, znajdź na niej swoje miejsce zamieszkania i OSD. Wciśnij Enter i otwórz listę sprzedawców energii na Twoim terenie.

Zwróć uwagę na jakość pracy Biura Obsługi Klienta nowego sprzedawcy. Decyzję podejmujesz świadomie i samodzielnie. Masz czas. Zwróć uwagę na proponowane warunki sprzedaży, przede wszystkim na cenę, opcje płatności, w tym na terminy i sposób dokonywania płatności. Uważnie przeczytaj klauzule dodatkowe. Nie słuchaj przypadkowych opinii.

Wybierz najkorzystniejszą ofertę

Jeżeli jutro Akwizytor zapuka do Twoich drzwi i będzie Cię namawiał do zmiany sprzedawcy, sugerując, że tylko jego oferta ochroni Cię przed wzrostem cen energii - nie ulegaj perswazji, ale sprawdź inne oferty rynkowe.

Wybierz kilka ofert i porównaj je korzystając tzw. kalkulatora cenowego CENKI Bezpłatny kalkulator cenowy dostępny jest na stronach URE i może pomóc w wyborze nowego sprzedawcy.

To przydatne narzędzie: od czerwca, w którym URE uruchomiło kalkulator, z porównywarki skorzystało już prawie 9 tys. osób w ponad 26 tys. odsłon.

Kiedy zdobędziesz wszystkie informacje wybierz najkorzystniejszą ofertę.

Masz prawo pytać o wszystko

Spokojnie korzystaj ze swoich praw. Sprzedawca nie może wprowadzać Cię w błąd, nie może stosować nieuczciwych i mylących metod sprzedaży. Chroni Cię prawo europejskie i krajowe. Koszty dodatkowe? Płatne sms-y z powiadomieniami o zaległościach, telefony w cenach teleaudio z informacją handlową, drogie listy z informacją o stanie Twoich rozliczeń - takim praktykom mówimy nie. Jesteś bezpieczny, bo nie działasz pod presją, masz czas i nie podpisałeś niczego bez własnej woli i wiedzy. Uważnie czytaj każdy zapis w proponowanej umowie. Przedstawiciel nowego sprzedawcy wyjaśni każdą Twoją wątpliwość. Jeżeli nie wyjaśni, poszukasz innego. Pamiętajmy, że zmiana sprzedawcy jest bezpłatna. Umowa z dotychczasowym sprzedawcą ulega rozwiązaniu z ostatnim dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym Twoje oświadczenie dotarło do przedsiębiorstwa energetycznego - możesz jednak wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy.

Nawet jeśli zmieniłeś sprzedawcę i zrobiłeś to kilkukrotnie, a nie jesteś zadowolony z nowego sprzedawcy, masz prawo wrócić do swojego „pierwszego” sprzedawcy. Sprzedawca ten (tzw. sprzedawca z urzędu), ma obowiązek zawrzeć z Tobą umowę.

Rodzina TPA - prawie 13 tysięcy odbiorców

Coraz więcej odbiorców zna swoje prawa i coraz częściej z nich korzysta. Tysiące gości odwiedziło stronę URE www.maszwybor.ure.gov.pl, a na koniec czerwca liczba odbiorców TPA z grup taryfowych A,B,C ( tzw. odbiorców instytucjonalnych i komercyjnych) wyniosła 12 897, a więc zwiększyła się od końca 2010 o prawie 70% - tj. o 5286 odbiorców.

Natomiast odbiorców TPA w gospodarstwach domowych, którzy w tym samym okresie zmienili sprzedawcę jest już prawie tysiąc osiemset. Ich liczba wzrosła o 34,2% od końca grudnia 2010 do końca czerwca 2011 r.

W sumie przez pierwsze sześć miesięcy 2011 roku z prawa do zmiany sprzedawcy skorzystało ponad 5 tysięcy 700 odbiorców energii elektrycznej.

W maju 2011 r. sprzedawcę zmieniło 71 odbiorców korzystających z grupy taryfowej „G”, w czerwcu było ich jeszcze więcej, bo 134. W tym samym czasie liczba zmian sprzedawcy przez odbiorców z grup taryfowych A,B,C wyniosła 1210. Liczbę odbiorców, którzy zmienili sprzedawcę energii w poszczególnych miesiącach bieżącego roku przedstawia poniższa tabela.

A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji: 19.08.2011