Up
 
 

Konferencja Baltic Smart Grid Meeting

W Świnoujściu, Malmö, Kopenhadze odbywała się konferencja Baltic Smart Grid Meeting zorganizowana przez Konsorcjum Smart Power Grids Polska.

W spotkaniu na zaproszenie Konsorcjum wziął udział dr inż. Tomasz Kowalak, Dyrektor Departamentu Taryf w Urzędzie Regulacji Energetyki. przedstawiając Stanowisko Prezesa URE ws. niezbędnych wymagań dla infrastruktury Smart Metering Smart Grid Ready. Wymagania funkcjonalne oraz zasady finansowania inwestycji. Dr Kowalak zaprezentował perspektywy powstania systemu energetycznego opartego na smart grids, mówiąc o zmianie podejścia do procesu inwestycyjnego i koniecznym wsparciu segmentu prosumentów, otwarciu rynku dla usług efektywnego zarządzania wykorzystaniem energii oraz optymalizacji ryzyk i kosztów zapewnienia bezpieczeństwa na trzech zintegrowanych rynkach - energii elektrycznej, ciepła i transportu.

Funkcją SG o kluczowym znaczeniu jest według dr Kowalaka - integracja generacji rozproszonej i rozsianej oraz JWCD - Jednostki Wytwórczej Centralnie Dysponowanej.

Ekspert URE przedstawił również architekturę zarządzania inteligentną siecią w kontekście infrastruktury systemu - od Niezależnego Operatora Pomiarów (NOP), poprzez AMI (Advanced Metering Infrastructure) oraz Home Area Network (HAN).

W kwestii NOP, wśród wielu wariantów alternatywnych określających miejsce Operatora wpisanego lub nie w system instytucji publicznych lub działającego na zasadach rynkowych np. niezależni operatorzy działający poza OSD, przedstawiony został także wariant rekomendowany przez Regulatora, który widzi Niezależnego Operatora Pomiaru jako instytucję niezależną od OSD i Sprzedawców, utworzoną w drodze ustawy.

W trakcie spotkań Baltic Smart Grid Meeting mówiono m.in. o inteligentnych sieciach energetycznych z perspektywy ich wdrożenia przedstawiając kolejno - korzyści i zagrożenia w tym skutki cyberataków na sieci inteligentne oraz wpływ technologii smart na poziom strat w systemie energetycznym. Oddzielne miejsce poświęcono kwestii prawa energetycznego i taryf w obliczu powszechnego wdrożenia Smart Grid w Polsce oraz co ważne z perspektywy dotychczasowych działań regulatora standaryzacji w systemach smart metering.

A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji : 02.09.2011
Tagi: