Up
 
 

Prezes URE o rynku energii w Polsce na XV Kongresie Nowego Przemysłu

Przyszłość sektora energetycznego, czynniki wpływające na ceny energii, spodziewane efekty funkcjonowania rynku mocy - to główne tematy odbywającego się w dniach 26-28 września w Katowicach Kongresu Nowego Przemysłu.

Drugiego dnia Kongresu, podczas panelu „Rynek energii w Polsce” głównym tematem rozmowy były rosnące w ostatnim czasie hurtowe ceny energii elektrycznej oraz czynniki wpływające na ceny energii m.in. prawa emisji CO2, rynek mocy. Prezes URE Maciej Bando, który był jednym z prelegentów, zauważył, że o skali potencjalnego wzrostu cen prądu w przyszłym roku będzie można szczegółowo mówić za kilka tygodni, gdy przedsiębiorstwa energetyczne złożą wnioski taryfowe na przyszły rok. Prezes URE przypomniał, że na wysokość rachunku, jakie gospodarstwo domowe płaci za energię elektryczną, składa się nie tylko cena energii, ale także koszt jej dystrybucji: opłaty stałe i zmienne. - W zeszłym roku nie płaciliśmy opłaty OZE, ponieważ była wystarczająca ilość zgromadzonych środków na rachunku; w tym roku już tak dobrze nie będzie. W związku z uruchomieniem aukcji OZE trzeba będzie zapłacić za pomoc państwa dla źródeł odnawialnych. Już z tego tytułu część dystrybucyjna wzrośnie - powiedział Prezes URE. Regulator podkreślił, że w Polsce potrzeba dyskusji na temat kosztów transformacji energetycznej oraz tego, kto powinien je ponosić: gospodarstwa domowe czy inne grupy odbiorców.

W panelu uczestniczyli także Prezes Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak, Wiceprezes Zarządu Energa Obrót SA Jan Chlebowicz, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią Marek Kulesa.

W tym roku Kongres Nowego Przemysłu, zachowując swój charakter stał się częścią nowego projektu Nowy Przemysł Expo. W wydarzeniu uczestniczą najważniejsze postacie sektora energii i paliw w Polsce.

Więcej na stronie organizatora www.kongresnp.pl/pl/

A A+ A++
Drukuj PDF Powiadom
Data publikacji: 28.09.2018